Jak wszyscy dobrze wiemy Clash of Clans polega na rozwoju wioski. Wielu z Was zadaje pytanie jak ją rozwinąć skutecznie? Jakie są rodzaje rozwoju wioski? Co najpierw ulepszać? Co to jest tzw. „rush”?

Na wszystkie te pytania odpowiem Wam w poniższym artykule.

Rodzaje rozwoju wioski. 

Rodzajów rozwoju wioski jest kilka, główne podziały to rush i norush. Czym jest rush? Jest to wioska której poziomy budynków znacznie odstają od tych, które mogą być maksymalnie na danym poziomie Town Halla. W większości przypadków gracz ulepsza Town Halla, gdyż chce jak najszybciej rozwinąć swoją wioskę, a skutkiem tego jest późniejsze nie radzenie sobie na Clan Wars, a nawet w zwykłych atakach, w celu zbierania surowców. Norush z kolei to wioska która ma poziomy maksymalne jak na swój poziom Town Halla lub o jeden mniejszy (jeszcze nie ulepszone po przejściu na kolejny poziom Town Halla) – ten rodzaj rozwijania wioski wymaga poświęcenia znacznie więcej czasu, niż w przypadku wioski zrushowanej, lecz znacznie ułatwia rozgrywkę.

Jest jednak znacznie więcej znaczeń pojęcia „rush „, niż mogłoby się wydawać.,a mianowicie możemy odróżnić kilka rodzajów rusha:

-rush wojenny, czyli mało obrony lub na przykład Town Hall na poziomie 11 z zabudową z Town Halla na poziomie 8 (bądź niżej). Wioska posiada wojsko na wysokich levelach oraz Herosów na wysokim poziomie.

-rush wojenny nodef,  czyli jedyne, co jest obronne, to startowy Cannon. Wioska wyróżnia się silną armią i Herosami.

-rush obronny, czyli silna wioska pod względem obrony, a armia ulepszona typowo farmerska, nie pod clan wars.

-rush zwyczajny,  czyli rush zarówno w wojsku jak i w obronie.

-rush murków, czyli wioska, która poprzez posiadanie muru na niskim, jak na swój Town Hall, poziomie ma zachęcać do ataku i sprawić że przeciwnik atakując wioskę myśli, że jest ona słaba, a jak się okazuje w trakcie ataku – nasza defensywa jest mocna i nasz przeciwnik polega.

Ostatnim typem wioski jest norush czyli wioska która ma silny atak, silną obronę, murki oraz Herosów.


Jak najlepiej rozwijać swoją wioskę?

Każda wioska ma swój war weight. Jest to liczba punktów siły naszej defensywy. Im bardziej ulepszamy wioske, tym większy jest war weight, co skutkuje tym, że na Clan Wars wyszukuje nam trudniejszych przeciwników. Dlatego właśnie powstał rodzaj rozbudowy zwany rush wojenny/rush wojenny nodeff. Najwięcej punktów war weight dają X-bowy i Eagle Artillery. Dużo dają też Mortary, Wizard Towery i Inferno Towery. Dlatego te rzeczy najlepiej zostawić na koniec. W przeciwnym razie na Clan Wars będzie nam o wiele trudniej, a im wolniej zwiększa się liczba punktów, tym więcej czasu posiadamy na rozwój ataku. Lista ile co waży jest w tym oto linku: https://www.google.pl/amp/s/amp.reddit.com/r/ClashOfClans/comments/66gbx4/guide_war_weight/


Jeśli zależy Ci na tym, żeby na Clan Wars mieć łatwiej i ułatwić klanowi wygraną, to wybierz rush wojenny lub rush wojenny nodeff. Jeśli zależy Ci na pucharkach – wybierz wioskę rush murków. Natomiast jeśli nie grasz zbyt często i głównie zbierasz surowce, to wybierz wioskę rush obronny. Każda z nich ma minusy i plusy, jeśli wolisz mieć zarówno mocny atak jak i obronę wybierz norush. 

Jak ulepszać naszą wioskę?

Wiesz już, jakie są typy wiosek, ale w jakiej kolejności ulepszać rzeczy w niej tak, by było łatwiej?

Jeśli wybrałeś wioskę typu rush wojenny, to za gold ulepszaj murki i obronę na poziom na 2-3 poziomy niższe, niż powinieneś mieć na twoim poziomie Town Halla, a za eliksir armię, która jest przydatna na clan wars (czyli Smoki oraz Golemy, Valkyrie i Wizardy lub Balony, LavaHound oraz spelle oczywiście). Nie zapominając o herosach! Najlepiej zacząć od ulepszenia Laboratorium, następnie Spell Factory i Dark Spell Factory. Potem powinnyśmy szukać wiosek z dużą ilością zwykłego eliksiru, ponieważ w tym rodzaju rozbudowy liczy się zwykły eliksir i dark eliksir. Staraj się żeby ciągle ulepszały się jedne baraki, aby zbytnio nie zwiększyć czasu oczekiwania na wytrenowanie armii. Jak będziesz miał wystarczającą ilość eliksiru ulepszaj Army Campy. Staraj się podzielić Builderów tak, że jeden ulepsza obronę a pozostali atak.

W przypadku rusha wojennego nodeff wioskę ulepszamy tak, jak wyżej, tyle że nie budujemy ani jednego budynku obronnego (z wyjątkiem startowego Cannona oczywiście). Za eliksir w kolejności takiej jak wyżej jest wymienione. 

Jeśli chodzi o rush obronny to tu też za dużej filozofii nie ma. Za gold ulepszamy całą obronę, jaka jest dostępna – w tym pułapki oraz murki – natomiast za eliksir Barbarzyńców, Archerki, Gobliny, Giganty i wszystko to, co może nam się przydać przy farmieniu. Ulepszaj to, na co cię stać za golda,  natomiast eliksir wydawaj w Laboratorium i ulepszaj Army Campy.  Dark eliksir oczywiście ma herosów. 

Rush zwyczajny powstaje z nieświadomości graczy na temat tego, jakie są konsekwencje takiego ulepszania TH jak najszybciej. Rozwijanie wioski w ten sposób przyprawia wielu problemów. Szuka nam silniejszych przeciwników, których z naszą armią nie jesteśmy w stanie zniszczyć. Na clan wars losuje ludzi którzy war weight ( link do strony ) mają ten sam, co my, ale jest duża szansa na to, że trafimy na przeciwnika, który ma wioskę bez rusha i silną armie. Dlatego jeśli posiadasz wioskę, która ma duży rush, lepiej zacznij od nowa. Będziesz miał łatwiej w grze. Zwłaszcza, że wioski rush tego typu często są odrzucane gdy dają prośbę o dołączenie do klanu. Jeśli już chcesz się postarać ją uratować – najpierw spróbuj zrobić z niej wioskę wojenną. Potem, gdy będziesz miał już silny atak, zdecyduj się czy wolisz zostawić wioskę jak wojenną, czy zmienić na norush.

Jeśli chodzi o rush murków sprawa jest prosta ulepszamy na maksa obronę i atak lecz murki trzymamy dwa – trzy (bądź więcej) poziomów do tyłu.

Wioske norush rozwija się w sposób prosty: na maksa atak, na maksa obrona i na maksa murki oraz herosi. Kolejność rozwoju ataku podobna jak w wojennej. Postaraj się zawsze mieć w zanadrzu jednego Buildera wolnego po to, by ulepszać murki i tym samym nie dopuszczać do przelewania się surowców. Ulepszając obronę najpierw zajmij się air defensami, Archer Towerami oraz Cannonami. Posiadają one najmniej punktów war weight. Polecam Ci najpierw zająć się armią, a potem, gdy będziesz miał główną armię ulepszoną, podziel Buildery tak, żeby jeden zajmował się murami i rozdziel po co najmniej jednym na atak i obronę. Tak dzieląc Builderów nasza wioska będzie rozwijać się skutecznie i miarę szybko. 

Dziękuję za przeczytanie artykułu mam nadzieję, że Wam się przyda! 

Napisz komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.